Interjú Stephan Interthallal


Interjú Stephan Interthallal, a Kempinski Hotel Corvinus igazgatójával.

Van személyes kedvence a gyűjteményben?

Nagyon sok kedvenc darabom van, általában a kortárs művészet az, ami felkelti az érdeklődésemet. Különösen szeretem Krüzsely Gábor játékos festményeit, kettő is díszíti az irodámat. Azért rajongok az alkotásaiért, mert a színek és formák megmozgatják a fantáziámat, és akárhányszor ránézek a képekre, mindig felfedezek egy-egy újabb részletet.



Igényesség és minőség
Mit adhat hozzá a művészet egy luxushotelhez? –  Interjú Stephan Interthallal, a Kempinski Hotel Corvinus igazgatójával.




„A magyar kortárs művészet szeretete a Kempinski Corvinus megnyitása óta a szálloda DNS-ében van” – vallja Stephan Interthal, a Kempinski Hotel Corvinus német, a magyar művészeti életet lelkesen támogató igazgatója. A szálloda műgyűjteményéről, személyes kedvenceiről és a magyar művészeti mecenatúra lehetőségeiről is kérdeztük.



Miért fontos önnek üzletemberként és szállodaigazgatóként a kulturális élet, a magyar művészet és a művészek támogatása?



A világon található összes testvérszállodánkban támogatjuk a művészetet és a kultúrát, ezt a szemléletet a Kempinski a márka egyik alappillérévé tette. Mi lehetne jobb módja a helyi szellemiség és kultúra felkarolásának, mint az, hogy a művészetet a vendégélmény középpontjába helyezzük? Ez azt jelenti, hogy teret biztosítunk a művészeknek, hogy bemutathassák tehetségüket, vendégeink örömére. A művészet fontos szerepet játszik értékrendünkben. Hisszük, hogy a művészet kifejezi a hely szellemét, segítségével közelebb kerülünk az itt élő emberekhez, jobban megértjük, milyen energiák mozgatják őket. Nem verbális módon közvetíti egy adott ország lelkületét.





A magyar kortárs művészet szeretete a Kempinski Corvinus megnyitása óta a szálloda DNS-ében van.



A szálloda saját gyűjteményéből származó műalkotások díszítenek minden szobát, a lakosztályokat és a közösségi tereket, a Promenád Galéria pedig kortárs magyar művészeknek ad lehetőséget a bemutatkozásra.



Hogyan hat ez a szemlélet – a művészetek támogatása és fókuszba helyezése – egy szálloda mindennapjaira vagy üzleti stratégiájára?



Úgy gondolom, a kiváló termék és szolgáltatás alapkövetelmény egy ötcsillagos luxusszállodával kapcsolatban. Ha le akarjuk nyűgözni a vendégeinket, akkor inspirálnunk kell őket, és olyan élményeket kell nyújtanunk nekik, amelyeket más szálloda nem kínál. A művészet számunkra ezt az egyediséget jelenti, amely segítségével vendégeink és látogatóink bepillantást nyerhetnek a helyi értékekbe. Megismerkedhetnek magyar művészek munkáival, amikor nálunk járnak, és mindig nagy öröm látni, ha elidőznek egy-egy műalkotás előtt, befogadják, értékelik a látványt.




Molnár C. Pál: Városkép




Kempinski Concertini néven minden szombaton minikoncertet adunk a Living Roomban, ahol fiatal magyar művészeknek kapnak lehetőséget, hogy közönség előtt lépjenek fel. Ezek a koncertek nagy népszerűségnek örvendenek, a Living Room mindig tele van vendégekkel, akik értékelik az élő klasszikus zenét, valamint azt a törekvésünket, hogy ily módon is segítsük és bemutassuk a kortárs művészeket. Ha az olyan alapvető értékeinket, mint például a művészetek támogatása, láthatóvá tudjuk tenni, akkor vendégeink a minőségre és az igényességre asszociálnak velünk kapcsolatban.



Hogyan kapcsolódik a magyar művészeti szcénához és kultúrához?



Összesen tizenöt éve élek itt a feleségemmel. Ez azt jelenti, hogy közeli kapcsolatban vagyunk a helyiekkel és itteni barátainkkal együtt élvezzük a város gazdag kulturális életét, legyen az egy koncert a Műpában, egy kiállítás a Szépművészeti Múzeumban vagy egy kulturális fesztivál, mint például a most zajló Bartók Tavasz.



Kádár Béla: Kék táj



Emellett a szálloda művészetet támogató tevékenységein keresztül több művésszel is kapcsolatba kerülök. Hadd említsem ismét Promenád Galériánkat, ahol fiatal magyar festőművészek alkotásait mutatjuk be. Már a kiállítás megnyitása előtt találkozom a művészekkel, látom a munkáikat, így közvetlenebb kapcsolatba kerülhetek az alkotókkal és alkotásaikkal is. Egyetlen vernisszázst sem hagyok ki, ott vagyok, és képviselem a szállodát, köszöntöm a szálloda nevében a vendégeket.



Molnár Levente: Szappanbuborék



A Kempinski Hotelnek saját művészeti gyűjteménye van. Mit kell tudnunk erről kollekcióról?



A Corvinus Art Collection története 1992-ben kezdődött, tehát a szálloda megnyitásával egyidőben, és a belsőépítészet változásával párhuzamosan fejlődött. A szálloda eleganciája kezdetektől annak az elképzelésnek is köszönhető, hogy a tereket műalkotásokkal töltsük meg. A műgyűjteményünkbe tudatosan magyar művészektől vásárolunk képeket, szobrokat. Működésünk harminc éve alatt ez a gyűjtemény mindig fontos része volt stratégiánknak, projektjeinknek és felújításainknak, ezekkel párhuzamosan rengeteg új műtárgyat is vásároltunk. Minden alkalommal nagy örömünkre szolgált, ha olyan festményeket, szobrokat találtunk, amelyek beleillenek belső tereink meglévő harmóniájába. Ezt a kezdeményezést a tulajdonosaink a nyitásunk első napjától kezdve támogatják, én pedig személy szerint rendkívül élvezem azt a luxust, amit az a szabadság jelent a munkámban, hogy művészettel is foglalkozhatok.



Kő Pál: Mátyás király



Ma körülbelül ezerötszáz műalkotás van a gyűjteményünkben, ami túl sok ahhoz, hogy mindet kiállítsuk a szállodánkban. Ezért öt évvel ezelőtt úgy döntöttünk:egy vándorkiállításon keresztül szélesebb közönségréteget is meghívunk, hogy a legértékesebb darabokat bemutathassuk nekik. Az első kiállítás 2017-ben volt Tihanyban, majd Berlinben, a magyar nagykövetségen rendeztünk tárlatot. A Covid egy időre megállított minket, de bízom benne, hogy a jövőben további külföldi helyszíneken is bemutathatjuk büszkeségeinket.



Krüzsely Gábor: Air 2.



Van személyes kedvence a gyűjteményben?



Nagyon sok kedvenc darabom van, általában a kortárs művészet az, ami felkelti az érdeklődésemet. Különösen szeretem Krüzsely Gábor játékos festményeit, kettő is díszíti az irodámat. Azért rajongok az alkotásaiért, mert a színek és formák megmozgatják a fantáziámat, és akárhányszor ránézek a képekre, mindig felfedezek egy-egy újabb részletet.



Ha választhatna a valaha élt magyar művészek, festők, zenészek, írók, alkotók közül, kit és miért pártfogolna legszívesebben?



Kertész Imrét és feleségét, Magdát volt szerencsém személyesen megismerni, és erre a barátságra a mai napig nagyon büszke vagyok. Örömmel tölt el, hogy Imrét ily módon a valóságban is tudtam támogatni, tehát a kérdés nem csak teoretikus számomra. Mi voltunk a házigazdái az irodalmi estjének, közvetlenül azután, hogy megkapta a Nobel-díjat.



Stephan Interthal Kertész Imrével és feleségével, Magdával



A kortárs magyar kulturális életben ki az, akit nagyra értékel?



Kiemelném György Ádámot, a világhírű zongoraművészt, aki többször vendégszerepelt nálunk. Néhány évvel ezelőtt New Yorkban is szerveztünk egy partnertalálkozót, amerikai ügyfeleinket hívtuk meg a Carnegie Hallban adott koncertjére.



Elmondható tehát, hogy ön nagy támogatója a művészeteknek. Ez a hozzáállás mennyiben köszönhető a német kulturális hátterének és mennyiben a személyiségének?



Nem mondanám, hogy ez a német származásommal lenne összefüggésben, inkább a személyes érdeklődésemnek köszönhető.



Krüzsely Gábor: Blondel



Mégis, lát esetleg valamilyen különbséget Németország és Magyarország között a művészetek támogatása, mecenatúrája vagy akár a befogadókészség tekintetében?



Talán Németország a történelme miatt egy kicsit előrébb jár a mecenatúra terén, de a magyarok híresek a művészetükről és a gazdag kulturális életükről, és semmiképpen nem gondolom, hogy a befogadókészségben különbség lenne.



Van valami ötlete arra vonatkozóan, hogyan lehetne jobban megszervezni a művészek és a művészetek támogatását és mecenatúráját a régiónkban?



Szerintem az olyan kezdeményezések, mint amilyen az Art is Business, nagyszerű módjai annak, hogy összekapcsolják az üzleti és a művészeti életet, segítsék a közös nyelv megtalálását. A más vállalatok által valóra váltott kreatív és sikeres ötletek mindannyiunkat inspirálnak, és úgy vélem, a művészeti mecenatúra egyre inkább divatos és keresett elemmé válik egy vállalat marketing- és CSR-, vagyis a társadalmi felelősségvállalást szem előtt tartó projektjeiben.



Nyitókép: Stephan Interthal Kusovszky Bea festményével



A képek forrása: kempinski.com